Kiiruisutamine: Ekstreemne kiirus ja suur kogukond
Äkki sulle meeldib joosta, kuid sa vajaksid veidi rohkem kiirust ja tegevust või ehk hakkavad su liigesed ja luud treeningu ajal valutama? Või ehk on sul juba paar fitness-uiske, kuid soovid oma treeningut järgmisele tasemele viia? Kui see on nii, siis võib kiiruisutamine olla just teie jaoks sobiv spordiala.
Kiiruisutamine on kõige kiirem rulluisutamisega ja inline'iga seotud spordiala. Kui vaatame sprindidistantse, siis saavutatakse kiiruse tipptasemel hingematvad 60 km/h (37 mph). Kuid kiiruisutamine on palju enamat kui sprindidistantsid - ajavõistlused, eliminatsioonivõistlused, kriteeriumisõidud, distantsi- ja pikamaajooksud, maratonid ja ultramaratonid, kui vaid mõned neist nimetada.
Kuidas alustada?
Kuigi see kõik võib kõlada hirmutavana, on kiiruisutamises ruumi kõigile, ja kui te peatute mõnes kiiruisutusklubis, saate seda ka ise kogeda. Kohal on inimesi vanuses 3 kuni 80 aastat ja nad võistlevad ka samadel võistlustel, kus osalejad on tavaliselt rühmitatud oskuste - mitte vanuse või soo - järgi.
"Üks asi, mis mulle kiiruisutamise juures meeldib, on sotsiaalne aspekt. Sageli töötatakse ühiste eesmärkide nimel, kuid samal ajal on see spordiala, kus saab harjutada ja võistelda, individuaalselt," ütleb SkatePro tiimi rattur ja endine Taani meister Trine Brøns Nielsen.
Kui sa oled uisutamisega alles alustanud, võid liituda kohaliku klubiga. Nii sotsiaalse perspektiivi pärast, kuid peamiselt selleks, et saada tehnika selgeks, sest see võib olla väljakutse. Näitena võiksite vaadata seda videot, kus profi kiiruisutaja Mark Horsten sooritab topelt tõuketehnikat.
Mida on vaja?
Mõned aastad tagasi oli peaaegu igal kiiruisul neli või isegi rohkem ratast, kuid tänapäeval on kõige levinumad seadistused ainult kolm ratast igal uisul. Seda lihtsalt selleks, et vähendada kaalu ning rataste ja laagrite vastupanu. Samuti võid märgata, et kiiruisude rattad on klassikalise fitness-uisuga võrreldes üsna kõvad, mis vähendab hõõrdumist, kuid tuleb mugavuse arvelt.
Kui te pole kunagi varem uisutanud, siis soovitame osta uisud, millel on keskmise lõikega pahkluude tugi ja hea vooder. Vastasel juhul võivad teie jalad valutada, mis toob kaasa halva kogemuse. Nende omadustega uisud on disainitud nagu ülaloleval pildil, mis tänu oma suurtele 125 mm ratastele pakuvad ikkagi suurt kiirust ja suurt kiirendust. Kui eelistate suure manööverdamisvõimega uiske, siis rusikareegel on, et valige lühikese raamiga uisud.
Valige õige seadistus
Paljud vilunud kiiruisutajad eelistavad oma uiskude seadistuse ise kokku panna. Lihtsalt selleks, et veenduda, et nende uisud vastavad nende isiklikele eelistustele ja stiilile. See, kuidas saapa, raami, rattaid ja laagreid kombineerid, määrab, kuidas uisud kiiruse, kiirenduse ja manööverdusvõime poolest toimivad. Meie eksperdid on kombineerinud rea kõrgekvaliteedilisi komplekte, mis annab teile võimaluse kohandada täiuslik setup teie uisustiilile. Tutvu meie erinevate komplektide ja komplektsete kiiruisudega selles kategoorias.
Jääge kaitstuks
Lisaks uiskudele vajate ka õiget kaitsevarustust. Kui uisutajad jõuavad teatud tasemele, kasutavad nad tavaliselt ainult kiivrit - see ei ole algajatele soovitatav. Seepärast on kiiver, põlve- ja küünarnukikaitsmed ning randmekaitsmete komplekt uute uisutajate jaoks hädavajalikud.
Kui tahad rohkem teada? Loe meie täielikku kiiruisutamise juhendit siit.