Bodyboardi ostmine
Kui olete valmis oma bodyboardi ostma, on palju asju, mida peate arvestama. Siin saate struktureeritud ja ülevaatliku juhendi kõige olulisemate omaduste kohta, millele tähelepanu pöörata.
1. Tuuma valimine
Põhimõtteliselt on südamik see oluline materjal, mida kasutatakse teie laua keha jaoks. See on valmistatud vahtmaterjalist, mida on kolme varianti - ESP, PE ja PP. Igaühel neist on spetsiifilised omadused seoses veetemperatuuri, lainesuuruse, ratturi mõõtmete ja oskustasemega jne. Allpool leiate kolme tüübi lühikese võrdluse.
ESP - paisutatud polüstüreen
- Võimaldab erinevaid kujundeid, disainilahendusi ja ainulaadset paindumismustrit.
- Hea pehmendus küünarnukkidele ja puusadele
- Madalam hind kui PE ja PP
- Sobib neile, kes alustavad
- Suurepärane ujuvus ja kerge kaal
- Ei ole nii tugev kui PE ja PP, seega otsige ca. 50-55 mm paksust lisatugevuse saavutamiseks
PE - polüetüleen
- Algne ja kõige levinum bodyboardi südamik
- Paindub peaaegu kohese tagasisidega sõitjale
- Võimaldab suuremat kontrolli
- Parem jõudlus jahedas vees
- Hea suuremate lainete jaoks
PP - polüpropüleen
- Suurepärane universaalne laud
- Jäigem kui PE, kuid kergem ja tugevam
- Täiesti veekindel
- Toimib hästi soojades vetes ja tingimustes
- Suurepärane suurte lainete ja keerulisemate manöövrite jaoks
- Helmestatud PP lisab painduvust ja ujuvust
- Ekstrudeeritud PP lisab jäikust ja kiirust
Kui me viitame painduvusele, siis tähendab see seda, kui palju laud paindub välise surve (nt lained) all ja vastavalt tagasi vedrub. Mida rohkem painduvust on laual, seda paremini reageerib see veeoludele. Kui laud on vähem painduv, on see väidetavalt jäigem, kuid kiirem.
2. Slickide (nahkade) valimine
Slickid, mida nimetatakse ka nahkadeks, on materjalid, mis katavad laua alakeha, veega otseselt kokkupuutuvat ala. On olemas kahte tüüpi slickisid: Surlyn Slicks ja HDPE Slicks:
- HDPE slicks viitab suure tihedusega polüetüleenist slickidele; see on elastne materjal, millel on madal vastupidavus, mis vastavalt suurendab kiirust. HDPE slick on tavaliselt odavam lahendus võrreldes Surlyniga ja seda kasutatakse enamasti algajate laudadel.
- Surlyni liistud annavad kummi sarnase pinna, mis tagab optimaalse reageerimisvõime ja paindlikkuse, kuna see on võimeline pärast survet tagasi pöörduma oma algsesse vormi. See on parim ja bodyboardaritele eelistatud slicks. See on kallim kui HDPE, kuid pakub suuremat jõudlust.
3. Teki valimine
Tekk on laua ülemine osa, millele sa lainesurfates oma kehaga peale paned. Siin saab valida kolme variandi vahel: PE, XPE ja IXPE. Neid kolme saad võrrelda allolevas tabelis:
PE - polüetüleen
- Suurepärane polsterdus ratturi jaoks
- Mõlgid on kergemini moodustatavad, kuna see ei taastu algsesse vormi
- Pehme ja paindlik
XPE - ristseotud, ristsideseotud
- Suurepärane veekindlus, kuna tegemist on suletud struktuuriga
- Sileda välimusega, kuid nõuab rohkem vaha, et tagada haardumine
- Jäigem tunne kui PE ja IXPE
IXPE - ristseotud, avatud rakkudega
- Raskendab vähem laua painduvust ja tagasilööki.
- Eriti jäik ja suur tugevus, kuna on suurema tihedusega.
- Pehmem kui XPE, karedam tunne parema haardumise tagamiseks.
Teki valik on sageli eelistuse ja sõidustiili küsimus - kas soovite pehmemat tunnetust, elegantsemat välimust või tekki, mis kestab kauem ilma kortsudeta, see kõik on teie otsustada.
4. Saba kuju valimine
Bodyboardidel on kaks peamist saba kuju, millel võib olla mitu varianti. Mõlemad tüübid sobivad kõikidele sõitjate tasemetele ja sõltuvad peamiselt teie eelistustest ja tingimustest, milles te sõidate.
- Crescent tail on hea valik kõikvõimalike tingimuste jaoks. See tagab hea haardumise lainel ja ratturil on lihtsam oma puusad laual paigutada, et laineid püüda või välja aerutada;
- Bat tail on parem nõrgemates lainetingimustes ja/või ettearvamatutes lainetes, kuna see võimaldab suuremat ujuvust. See muudab selle ka paremaks valikuks raskematele ratturitele. Suurem kiirus tuleneb ka täiendavast ujuvusest, kuid sellega võib kaasneda lõdvem tunne laua tagaküljel.
5. Suuruse valimine
Bodyboardide puhul on oluline valida õige suurusega laud. Lisaks teie pikkusele sõltub suuruse valik ka sellest, millist tüüpi lainetega te sõitma hakkate. Kui hakkate sõitma suurematel lainetel, vajate väiksema laua kontrolli ja manööverdamisvõimet. Kui sõidad nõrgemates tingimustes, tuleb kasuks suurema laua ujuvus.
Siiski on oluline meeles pidada, et laud peab siiski sobima teie pikkuse ja kaaluga! Kui valite liiga pika laua, löövad teie põlved uimedega sõites vastu saba. Teisest küljest ei paku liiga väike laud piisavalt ujuvust. Võimalus ujuvuse reguleerimiseks ilma laua pikkust mõjutamata on valida laiem/peenem laud.
Selleks, et välja selgitada, millise suurusega lauda te vajate, võite mõõta:
- Kaugus maapinnast kuni kõhunabani;
- vahemaa teie lõua ja põlvede vahel;
Need kaks numbrit ei pruugi olla samad, kuid on üsna lähedased, ja nende vahelt saad hea näitaja sobiva laua pikkuse kohta.
6. Viimane, kuid mitte vähem tähtis - uimed/lippurid
Bodyboardingi puhul ei ole uimed või flipperid mitte lihtsalt lisavarustus, vaid hädavajalik. Bodyboardingus kasutatavad uimed on spetsiaalselt valmistatud ja erinevad tavalistest uimedest, mida kasutaksid näiteks ujumiseks. Bodyboardingu uimed on tavaliselt lühemad, laiemad ja jäigemad, et sa saaksid kiirendada, et lainet tabada ja manööverdada, ilma et uimed oleksid sulle tee peal.
On palju variante, alates materjalidest kuni kujuni, kuid kõige tähtsam on, et sa ostaksid bodyboardile spetsiifilised uimed, mis on mugavad ja sobivad sinu jalgadele.
Bodyboardi ära!
Nüüd, kui sul on olemas põhitõed, mida sa pead enne laua soetamist arvestama, võid vaadata ja valida endale sobiva. Ärge muretsege, alati tekib rohkem küsimusi ja infot, nii et kui kahtlete, võtke meiega ühendust.