SUP-laua ostmine
SUP, mis on lühend "stand-up paddling", on üks kiiremini kasvavaid veespordialasid. Kui soovid ise endale lauda soetada, siis on siin mõned punktid, mida silmas pidada. Infot leiad nii tahkete SUP-laudade kui ka täispuhutavate aerulaudade kohta.
1.SUP-laudade tüübid
Nagu enamiku spordivarustuse puhul, tuleb kõigepealt teada, milleks sa seda kasutada kavatsed, et otsustada, milline neist on kõige sobivam. Samamoodi on olemas mõned peamised laudade tüübid - surf SUP-laud, allround, flatwater (touring) ja race SUP. Nendest lähtuvalt on olemas mitmeid variante, näiteks allround windsurf SUP-laudad või jooga-laudad, mis on põhimõtteliselt allround-laudade laiem ja pikem versioon.
- Surf SUP-laudad on tavaliselt lühemad, ninast ja sabast kitsamad ja neil on rohkem rocker'i (kõverus laua ninas ja sabas) kui teist tüüpi laudadel. See muudab laua manööverdamisvõimelisemaks ja seega kergemaks lainesurfiks. Samas tähendab see ka seda, et need SUP-laudad on sageli vähem stabiilsed ja neid on raskem juhtida tasasel veekogul.
- Allround-laudad on üldiselt laiemad, pikemad ja paksemad kui surf SUP-lauad. Nagu nimigi ütleb, sobivad need lauad suurepäraselt allround kasutamiseks ja võimaldavad algajatel uurida SUPi erinevaid aspekte. Nad on stabiilsed ja hõlpsasti libisevad tasasel veel, kuid neil on ka korralik rocker, et esineda lainetel. Kui otsite esmakordset ostu, on allround-laud hea valik.
- Flatwater-laudad (või ka tuurilaudad) on mõeldud sõudmiseks rahulikul veekogul, ilma laineteta. Kuid sa võid neid kasutada ka merel sõudmiseks, kui tingimused on sobivad. Nende konstruktsioon on optimeeritud nii, et nad libisevad kenasti läbi vee ja libisevad sujuvamalt, seda kõike tänu teravamale ninale ja pikemale tekile. Nad on piisavalt laiad, et algajail oleks võimalik nende peal tasakaalustada, mis teeb need ka esimeseks ostuks sobivaks, kui te ei soovi laineteid püüda.
- Võistluslaudad on sarnaselt lamevee-laudadele veelgi pikemad ja samuti terava ninaga, kuid kitsamad, et kiirust saaks hõlpsasti saavutada. Need lauad ei sobi tavaliselt algajatele, sest neil tasakaalustamine võib olla väga keeruline.
2. Laudade suurus - pikkus ja maht
Õige suurusega laua leidmiseks on kaks võtmetegurit maht ja pikkus. Maht (liitrites) näitab laua ujumisvõimet, kui sellel on kaal ja see arvutatakse teie enda kaalu põhjal. Mida suurem on maht, seda rohkem kaalu suudab laud kanda. Algaja peaks tavaliselt otsima laudadel suuremat mahtu, et lisada stabiilsust ja ujuvust.
Põhimõtteliselt kehtib reegel, et üks liiter mahtu tõrjub välja ühe liitri vett ja tekitab vastavalt ühe kilo tõstejõudu. See tähendab, et üks liiter laua mahtu kannab/ tõstab ühe kilo kaalu. Algajaile soovitame umbes kahekordistada liitrite arvu teie kaalu suhtes. Näiteks 88 kg kaaluv inimene peaks otsima lauda, mille maht on ca. 176 liitrit.
Järgmine samm on pikkuse määramine. Pikkus (mõõdetuna jalgades ja tollides - nt 10'8'' tähendab 10 jalga ja 8 tolli) sõltub sellest, millist tüüpi lauda sa oled valinud (surf, flatwater, allround, race) ja sinu kehakaalust. Pikemate laudade eeliseks on kiirus ja stabiilsus, samas kui lühemad laudad on manööverdusvõimelisemad. Igal juhul aga veenduge, et teie valitud laud on teie kehakaalule sobiv. Tavaliselt on igal tootel ja tootjal oma soovitused kaalu ja pikkuse suhte kohta.
3. Täispuhutav või tahke laud?
SUP-lauda ostes on teil samuti valida, kas tahke või täispuhutav laud. Tahked lauad on valmistatud erinevatest materjalidest, nagu vaht, klaaskiud, kevlar, puit ja plastik. Kõige tavalisema konstruktsiooniga tahked lauad on valmistatud vahtplastist, mis on kaetud epoksü- ja klaaskiuga. See muudab need võrreldes täispuhutavate SUP-laudadega veidi hapramaks.
Täispuhutavad SUP-laudad on valmistatud mitmekihilisest PVC-kilest, mille alumist ja ülemist kihti ühendavad kootud kiud, mida nimetatakse drop-stitch-konstruktsiooniks. Neid on lihtsam kaasas kanda ja nad ei nõua palju hoiuruumi, kuid on siiski üsna jäigad. Lisaks on täispuhutavad (iSUP) lauad võrreldes tahkete laudadega väga vastupidavad ja sobivad ideaalselt algajatele. Mõlema eeliseid näete alljärgnevas tabelis.
4. SUP-mõla
Kui me räägime SUP-ist, ei saa me vahele jätta aerutamist kui varustuse lahutamatut osa. Paddel koosneb käepidemest, võllist ja labast. Peamised asjad, mida tuleb paddeli valimisel arvesse võtta, on selle kõrgus ja laba suurus.
Et mõista lihtsamalt laba suurust, võib seda võrrelda jalgratta käiguga. Kui soovite jalgrattaga pikemalt sõita, valige madalam käik, mis ei ole nii raske ja annab teile pöörlemisrõõmu. Samas, kui teil on vaja kiirendada ja seda kiirussprindiga, siis võtate kõrgema käigu. See tundub raskem, kuid annab teile selle kohese, võimsa tõuke. Sama on ka SUP-lapi puhul. Suuremad labad annavad võimsamaid lööke, mis vastavalt rohkem vett tõrjuvad ja seega muudavad sõudmise efektiivsemaks. Neid eelistatakse SUP-iga lainete surfamiseks, sest need annavad teile stabiilsuse ja võimsad löögid lainele aerutamisel. Väiksemad labad sobivad aga paremini tuuri- ja universaalseks SUP-ks, kus sa sõudad pikemat aega. Väiksemad ehk keskmise suurusega labad on head algajatele, kuna need ei nõua nii palju jõudu.
Mepakõrgus sõltub valitud SUPi tüübist ja teie enda pikkusest. Mepa peaks alati olema sinust kõrgem ja see, mitu tolli sa enda pikkusele lisad, sõltub SUPi tüübist. Näiteks kui teete surf SUPi, võite lisada umbes 7 tolli. Kui te aga võistlustel osalete, võite lisada kuni 11 tolli. Kui soovite oma lauda kasutada nii surfamiseks kui ka tasasel veel, siis peaksite ostma kas kaks aerutajat või reguleeritava aerutajaga, eriti kui soovite oma SUP-lauda jagada pere ja sõpradega.
Nagu mainitud, võite soetada fikseeritud mela, mis on mõeldud teatud tüüpi aerutamise jaoks ja mida tavaliselt kasutavad edasijõudnud ratturid, kes on oma eelistustes kindlad. Reguleeritavad aerud võivad olla kas 2-osalised või 3-osalised. Kõige tavalisem on 2-osaline, samas kui 3-osalist kasutatakse peamiselt täispuhutavate SUPidega.
5. Uksed
Lõpuks võimaldavad SUP-laual olevad uimed reguleerida põhilisi sõiduomadusi. Rusikareegel on sarnane ka laua enda puhul: suuremad ja laiemad uimed tagavad suurema stabiilsuse, samas kui väiksemad suurendavad manööverdamisvõimet.
Uimed on tavaliselt eemaldatavad ja neid on lihtne vahetada. Neid on saadaval ka erinevates seadistustes, kuid peamised tüübid on järgmised:
- Ühe uime - ei aeglusta teie lauda sõudmise ajal nii palju (tänu kaalule ja suuremale hõõrdumisele veepinnaga). See seadistus on hea tasasel veel SUPi sõitmiseks;
- 3 uime seadistus või ka thruster'i seadistus pakub sirget sõidujälge tasasel veel ja samal ajal head kontrolli surfamisel. Kõik kolm uime on tavaliselt peaaegu ühesuurused;
- 2+1 setup sisaldab samuti kolme uime, kuid keskne uime on suurem kui kaks külgmist uime. Seda seadistust eelistatakse surf SUPi puhul.
Täispuhutavatel SUP-laudadel võib olla ka ükskõik milline eespool nimetatud uime konfiguratsioon. Ainus erinevus on see, et nad kasutavad kas eemaldatavaid pooljäikesi uime või painduvaid kummist uime, mis on kinnitatud laua külge. Inflatable'idega saab sõita ka ilma uimedeta, kui soovite sõita jõekursil, kus on vähe koski ja madalad veekogud.
Kokkuvõtteks võib öelda, et üldised asjad, mida enne SUP-laua ostmist arvesse võtta, on järgmised:
- SUPi liik, mida te kavatsete harrastada;
- laua suurus mahu ja pikkuse mõttes;
- Kaaluge, kas soovite täispuhutavat või kindlat lauda;
- Valige õige aerude ja uime seadistus.