Wakeboardi ostmine
Kas oled valmis wakeboardiga sõitma? Siin on kiire ja lihtne juhend, mida peate enne varustuse ostmist silmas pidama.
1. Wakeboardi tüüp ja painduvuse suurus
Kõigepealt peaksite mõtlema, millist tüüpi wakeboardingut te kavatsete teha. Wakeboardingut on kahte tüüpi: Kaablipark ja paadiga wakewatering. Cable park wakeboarding räägib enda eest - teid veetakse õhukabli abil (sarnaselt suusakuurortide lohutusliftidega). Neil laudadel on suurem painduvus, funktsioonideta alused ja eemaldatavad (või puuduvad) uimed. Boat wakeboarding tähendab, et teid veetakse paadiga ja selle tüübi jaoks mõeldud wakeboardid on jäigemad (vähem flexi), neil on baasil funktsioonid, mis aitavad teil kergemini lainetesse sörkida, ja nad on varustatud mitmesuguste uimedega.
Võite saada ka hübriidlauda, mis ühendab endas nii kaabliga kui ka paadiga wakeboardingu omadused - keskmise painduvusega (pehmem tipus ja sabas ning jäigem sidemete vahel), lihtsa alusdisainiga ja eemaldatavate uimedega.
2. Pikkus
Tõenäoliselt kõige olulisem omadus, mida arvesse võtta, on teie wakeboardi pikkus. Pikkus sõltub teie enda kaalust ja kui lauda hakkab kasutama mitu sõitjat, on parem kohandada laud kõige raskema sõitjaga. Allpool on tabel, kus on esitatud soovitatavad wakeboardi pikkused sõltuvalt kaalust, ning ka kiire märkus suuruse suurendamise/alandamise kohta.
Pidagemeeles, et see on üldine juhend, seega võivad suurussoovitused tootetierineda.
Kas peaksite seega valima veidi lühema või veidi pikema laua?
Pikema laua soetamine on paljude ratturite (nii algajate kui ka edasijõudnute) ja eriti cable pargi ratturite seas kasvav trend. Suurema suuruse valimine muudab laudaga sõitmise lihtsamaks, andes teile parema tõuke lainelaua pealt. Suuremad lauad annavad ka pehmema maandumise, suurema kiiruse ja parema kontrolli, kui proovite trikke esimest korda (kuna suurem pind puutub veega kokku). Nad painduvad paremini, neil on suuremad tasakaalupunktid presside tegemisel ja nad annavad rohkem jõudu air-trikkide tegemiseks.
Väiksemaid laudu on lihtsam manööverdada, kuid neid on aeglasem ja raskem veest läbi suruda (kuna väiksema pindalaga laud puutub veega kokku). Samuti on väiksemate laudade maandumine raskem ja sellega kaasneb suurem võimalus, et laua nina kaevub sisse.
3. Rocker
Rocker on lihtsalt laua kõverus (kurviprofiil). On olemas kaks põhitüüpi: pidev ja 3-astmeline rocker. Viimasel ajal on aga kasvav trend cambered (sarnane suuskade ja lumelaudade kõverprofiilile) ja hübriid (segu pidevast ja 3-stage rockerist) rocker-laudadest.
- Pidev rocker annab sujuva, voolava kumera kuju. Pideva rockeriga lauad annavad sujuvama, kiirema sõidu, pehmema maandumise ja lihtsa carvingu. Seda kuju kasutatakse sageli cable parki sõitmiseks;
- 3-astmelisel rocker-profiilil on laua põhjas kolm eristuvat tasapinda. See paneb laua kõrgemale minema, kui see kohtub lainega. Kuid see rocker muudab laua ka veidi aeglasemaks, kuna see künnib pigem läbi vee kui libiseb. Selline rocker sobib pigem edasijõudnutele ja edasijõudnutele. See kuju valitakse sageli paadi taga sõitmiseks.
- Camber rocker on suhteliselt uus kuju. See jaotab ratturi kaalu ühtlasemalt, mis võtab automaatselt osa survest ära teie tagumisest jalast, kuna see stimuleerib loomulikumat kehahoidu. Kui olete seni sõitnud pideva või 3 astmelise rockeriga, võib camberiga harjumine võtta aega.
- Hübriidrockerid on segu kahest esimesest tüübist: siledam, keskelt kumer ja rohkem välja lõigatud ots ja saba. See kuju võib tulla kasuks nii pargis kui ka paadi taga.
4. Aluskujud
Lisaks meeldejäävale disainile on wakeboardi aluspõhjal erinevaid kujundeid, mis mõjutavad laua sõitu. On olemas kolm peamist baasikuju - funktsioonideta, kanalitega ja V-kujulise selgrooga. Lisaks võib olla concaves , mis on spetsiaalsed mõlgid, mis loovad tõste ja toimivad imemist vähendavate kiirendajatena.
- Tunnusteta aluspõhjal ei ole sisse valatud uime ega kanaleid; sõitu mõjutavad seega üldine kuju, rocker ja uimed;
- Laual olevadkanalid toimivad kui pikad pressitud uimed, mis murravad maandumisel pinnapinge; need aitavad ka veevoolu suunata.
- V-kujulised ogad, sarnaselt kanalitele, pehmendavad maandumist ja hõlbustavad laua ühest servast teise veeremist (lisatakse sageli 3-astmelistele rocker-laudadele).
5. Uimed
On olemas kahte peamist tüüpi uimed: sisse valatud (püsivad) ja eemaldatavad. Enamikul algajate laudadel on mõlemad. Sa võid sõita ka ilma uimedeta (eemaldada uimed), näiteks kaablipargis, et saada takistustest maksimaalselt kasu ja vältida uime mõnele neist kinni saamist, libisemise ajal.
Peamiselt võivad uimed olla pikad ja lühikesed, kus pikemad uimed annavad stabiilsema ja etteaimatavama sõidu (sobivad algajatele) ja lühemad võimaldavad suuremat liikumisvabadust ja lõdvemat tunnet vees (keskastme ja edasijõudnutele).
6. Servad
Lõpuks, vaadates servi, peaksite arvestama, milline on teie sõidustiil või milline soovite olla.
Teravad servad sobivad agressiivsemaks ratsutamiseks, kus tehakse sügavamaid lõikeid vette ja kiirus on suurem. Ümmargused servad on seevastu mõeldud rahulikumatele ratturitele, kes tahavad paremini pinnale libiseda ja keskenduda pinnatrikkidele.
Variable edge'id segavad nii teravate kui ka ümarate servade jõudlust ja tunnetust. See on võimalik tänu teravamatele servadele tipus ja sabas (suurema haardumise ja lõikevõime saavutamiseks) ning ümaramatele servadele laua keskosa lähedal (võisema tunde saavutamiseks).
Seega kokkuvõtteks, enne wakeboardi soetamist peate mõtlema järgmistele asjadele:
- Sõidutüüp ja painduvuse suurus
- Pikkus
- rocker
- aluse kuju
- uimed
- Ja servad
Ja ärge unustage - veenduge alati, et vees on lõbus!