Vesiülikonna ostmine
Oma esimest või järgmist ujukostüümi soetades tuleb mõelda mõnele olulisele asjale, nagu näiteks:
- milleks ja kus sa seda kasutad
- paksus
- disain
Vesiülikond on neopreenist riietus, mis on mõeldud veespordialade jaoks, nagu surfamine, wakeboarding, kitesurfing jne, aga ka vaba aja veetmise jaoks, nagu näiteks torujaht, mis hoiab teid soojas ja mugavalt vees. Laste kostüüme kasutatakse sageli ka väga kaitsvate kihtidena päikese käes ja külmas vees.
Inimesed arvavad sageli, et ujukostüüm peaks neid kuivana hoidma, kuid tegelikult peidab see sisse õhukese veekihi, mida teie enda keha soojendab.
1. Vesiülikonna tüüp ja paksus põhineb temperatuuril kui võtmeteguril
Enne kui jõuame tehniliste üksikasjade juurde, peaksime lühidalt vaatama, millise veespordialaga sa tegeled. Tavaliselt on olemas neli peamist tüüpi kostüüme - kapuutsiga täisülikond, täisülikond, lühike ülikond (tuntud ka kui kevadine ülikond) ja pikad ülikonnad (Long Johns). Need võivad ka erineda, näiteks lühikeste varrukatega täisülikond või pikkade varrukatega shorty.
Kuna ülikonna peamine eesmärk on teid soojana hoida, sõltub ülikonna tüübi valik palju sellest, millise vee/õhu temperatuuriga te seda kasutate. Siinkohal tuleb arvestada ka külmakraadiga .
Näiteks tuulespordialad, nagu surfamine, lohe, purjelauasurf, nõuavad paksemaid, vastavalt soojemaid vetsuite. Samas peavad need olema paindlikud ja vastupidavad, seega on kindlasti vaja kvaliteetset ülikonda. Sarnane on ka lainesuusatamine. Põhimõtteliselt on nendes kategooriates hea osta esimese ostuna täisülikond ja teise ostuna pikkade varrukatega/ lühikeste varrukatega lühikesed ülikonnad.
Seevastu siseveesurfimine toimub tavaliselt soojemates ja rahulikumates vetes, nii et suuri ülikondi on vähem vaja (nt wakeboarding, flatland skimboarding, veesuusatamine). Siinkohal oleks esimene ost lühikeste varrukatega (pikkade/ lühikeste varrukatega) ja teine oleks täisülikond talveks/välishooajaks.
SUPi ja kajakiga tehakse sageli Long Johnis (ja vajadusel tuulekindla kihiga), kuna õlgade ja käte pidev liikumine võib paksus fullsuitsus olla natuke raskem ja ärritav.
Tegime tabeli, et oleks lihtsam valida õige paksus ja ülikonna tüüp sõltuvalt veekogudest, kus sa mängid. Seega on väga oluline, et te uuriksite eelnevalt oma kohta.
Pidage meeles, et tabel annab suuniseid, kuid ülikonna valik sõltub ka teie isiklikest vajadustest ja eelistustest. Lõpptulemus on see, et teil peab olema soe ja mugav!
2. Kuidas lugeda paksust?
Temperatuurisobivuse varieeruvus põhineb aktiivsuse tasemel, välistemperatuuril ja kehakaalul. Seega pidage ka neid silmas. Kõige soojemate tingimuste jaoks mainitud UV Lycra on spetsiaalne päikesekaitsega t-särk, millega saate end päikese eest kaitsta.
Nagu näete, ei ole neopreeni paksus alati ainult üks number. Mida tähendab aga see, kui see on kirjutatud kahe (või isegi kolme) kaldkriipsuga jagatud numbriga?
Esimene number näitab neopreeni paksust torso/puusa piirkonnas ning kaldkriipsu järel olev number näitab selle paksust käte ja jalgade juures. Kolme numbri puhul - esimene on torso paksus, teine on jalgade paksus ja kolmas on käte paksus. Näiteks 4/3 mm tähendab, et teie ülikond on 4 millimeetri paksune torso piirkonnas ja 3 millimeetrit seal, kus see katab teie jäsemeid. 4/3/2 mm ülikond on 4 mm torso juures, 3 mm jalgade juures ja 2 mm käte juures. See on tehtud nii, et saate hoida oma sisetemperatuuri mugaval tasemel ja samal ajal on teil käte ja jalgade liikumisvabadus.
3. Suurus ja disain... jah, see on oluline... väga.
Suurus
Õige suurusega ülikonna valimine on oluline, sest mida tihedamalt ja tihedamalt sa suudad istuda, ilma et tunneksid end ebamugavalt, seda paremini oled isoleeritud. Hästi istuv ülikond peaks istuma nagu teine nahk ja hoidma selle õhukese veekihi sinu ja ülikonna vahel (kuid mitte liiga tihedalt, et verevool peatada). Et testida, kas ülikond sobib enne vette minekut, tõstke käed üle pea ja venitage. See peaks teid veidi ahendama, kuid mitte piirama. Tehke paar kükki ja aerutage käed õhus - kui suudate neid teha, siis on teil tõenäoliselt hea sobivus.
Vesiülikond peaks alati tunduma tihedalt sinu kaela ümber (kuid mitte lämmatama sind), sest see on koht, kust vesi kergesti sisse pääseb.
Peale selle saad ülikonnad standardsetes suurustes - XS, S, M, L, XL, XXL või nende Suurbritannia vasted - 4, 5, 8, 10, 12, 14. Ainus "konks", millesse võite siinkohal komistada, on see, kui näete suuruse tähise järel "S" või "T", mis tähistab standardmõõdu lühikest ja pikka versiooni. Näiteks ST tähendab väikest/kõrget suurust.
Disain (tõmblukud ja õmblused)
Disaini puhul mainisime juba, et oluline on näiteks see, kui palju vett kaelast sisse tuleb. Tõmblukkude tüübid ja õmblused on olulised disainielemendid, mis mõjutavad, kui palju vett sisse/välja pääseb. Mida vähem, seda parem.
Rinna tõmblukud on vee sissepääsu osas parimad, sest seal on vee sisse või välja pääsemine raskem. See muudab rinnaku tõmblukuga disaini soojemaks ja on suhteliselt noorem disain;
Taga tõmblukud võimaldavad lihtsamalt vette pääseda (kuid ka teile, et pääseda ülikonda) ja võivad olla veidi külmemad. Taga tõmblukuga disain on samuti vanem võrreldes rinnaku disainiga, kuid see võimaldab lihtsamat juurdepääsu ja on odavam;
Eesmine tõmblukk annab nii teile kui ka veele väga lihtsa juurdepääsu ja tavaliselt tunnevad need sukeldumisriided end külmemana kui teised
Õmblused on samuti olulised, et hoida teid soojana ja takistada vee sissetungimist.
Flatlock-õmblused tähendavad, et neopreenist paneelid on kokku õmmeldud nii ülikonna välisküljel kui ka siseküljel.
Hermeetiline - tähendab, et paneelid on pimesi kokku õmmeldud ja seejärel liimitud, et vesi ei pääseks sisse. Seda on vaja madalamate temperatuuride puhul.
Hermeetiline ja teibitud tähendab, et pärast õmblemist ja liimimist on liimi peale asetatud teip, mis hoiab sooja õhku sees.
4. Mis teeb hea ülikonna?
Nii nagu iga muu toode, on ka neopreenil erinev kvaliteet. Hea kvaliteediga neopreen hoiab endas palju õhku, mis muudab selle paremaks isoleerijaks ja vastavalt soojemaks. Samuti peaks see olema vastupidav ja veniv.
Põhimõtteliselt laseb hea ülikond vähem vett läbi, istub ja isoleerib hästi ning on veniv ja vastupidav. Tavaliselt tähendab suurem venivus vähem vastupidavust, kuid hea kvaliteediga ülikond võib olla mõlemat. Parimad kvaliteetsed ülikonnad on tavaliselt 1 mm vähem paksud, vastupidavad, rohkem venivad, mugavamad ja samal ajal sama hästi isoleerivad kui paksem neopreen, sest kvaliteetne neopreen on hea kvaliteediga.
Valmis vette minekuks?
Kokkuvõttes:
- Kõigepealt peate mõtlema, millist spordiala ja kus te harrastate
- Seejärel peate silmas pidama vee temperatuuri
- Leia õige suurus
- Valige sobiv disain
Ja lõpuks - nautige lõbusalt!