Laagrid Ostujuhend
Kas te ei ole kindel, milliseid laagreid peaksite hankima? Selles juhendis selgitame kõige olulisemaid laagrite kohta käivaid mõisteid ja fakte. Samuti selgitame, millised laagrid sobivad kõige paremini just sinu sõidu- või uisutamisviisi jaoks.
1. Laagrid üldiselt
Ratas vajab teljel pöörlemiseks 2 laagrit. Laager võib avaldada suurt mõju teie sõidu/ uisutamise kiirusele ja tunnetusele.
Sõltumata sellest, millist laagrit te kasutate, peaksite igal ajal vältima liiva, vett ja niiskust, sest see lühendab teie laagrite eluiga märkimisväärselt. Laagrite regulaarne puhastamine ja määrimine aitab suurendada nende vastupidavust ja kiirust. Vaata siit, kuidas laagreid puhastada.
Samuti on vaja laagrite vahelist ruumi täitvat vaheseinu, et vältida laagrite hävitamist ja tekitada puhas pöörlemine, kui telge pingutatakse. Vahepealse suurus sõltub kasutatava telje suurusest.
8 mm distantskettad
6 mm distantsketta
Laagrite kvaliteet sõltub mitmetest teguritest, näiteks:
- Materjal
- Täpsus (ABEC)
- Määrimine
- Hermeetiline või avatud (eemaldatav kilp)
Milline laagertüüp on teie jaoks parim:
- Kui te sõidate/suusatate peamiselt väljas, soovitame tihendatud laagreid, mis on määritud rasvaga,
kuna need on kõige vastupidavamad mustusele ja tolmule ning vajavad vähe või üldse mitte mingit hooldust. - Kui sõidate/suusatate peamiselt siseruumides, võite kasutada avatud laagreid, mis pöörlevad kiiresti ja mida on lihtne puhastada.
- Kui olete huvitatud kiirusest ja pikamaasõitudest, võite kasutada õliga määritud täppislaagreid. Need pöörlevad äärmiselt kiiresti ja neid on lihtne puhastada, kuid mustus võib neid kiiresti kahjustada.
2. Paigaldus
Laagri saab tavaliselt pöidlaga sisse pressida. Kui laager on õigesti paigaldatud, on see rattasüdamikuga/nõlaga ühel joonel . Kui see osutab ühte nurka, ei ole see õigesti paigaldatud ja hävib uisutamisel. Kui teil on metallsüdamikuga ratas, võib laagri paigaldamine olla raske, sel juhul kasutage selle sisse löömiseks kummist vasarat või kandilist puutükki.
Ärge kunagi kasutage metallvasarat, sest see hävitab laagri ja teie garantii.
Teise võimalusena võite kasutada laagri paigaldamiseks määrdeainet, kui te seda teete, siis pidage meeles, et kogu üleliigne määrdeaine tuleb pärast seda eemaldada.
3. Laagrid üksikasjalikult
Materjal
Laagrite materjal on nende kvaliteedi ja vastupidavuse üks olulisemaid tegureid. Enamik laagreid on valmistatud terasest. Odavad laagrid on tavaliselt valmistatud pressitud plekist või karastatud süsinikterasest, mõlemad tüübid ei ole pika eluea puhul soovitavad.
Paremad laagrid on valmistatud tõelisest laagriterasest, näiteks kroomist, titaanist või Šveitsi terasest.
Keraamiliste laagrite (mida tavaliselt kasutatakse kiiruisutamises) kuulid on valmistatud tööstuskeraamikast (ränidioksiidist). Keraamilised kuulid roostetavad harva ja on vastupidavamad kui teras.
Laagrite puhul on hind ja kvaliteet väga tihedalt seotud ning tavaliselt võib tuntud kaubamärkidele usaldada, et nad toodavad häid ja vastupidavaid laagreid.
Precision/ABEC
Laagrid liigitatakse vastavalt tööstuses tunnustatud ABEC-spetsifikatsioonile. ABEC kirjeldab, kui hästi laagrid suudavad neile rakendatavat jõudu edasi kanda. Kõrgemad ABEC-klassid tagavad parema täpsuse, tõhususe ja suurema kiirusvõimekuse, kuid EI pruugi muuta komponente kiiremini pöörlema. ABEC-klassifikatsioon ei ole seotud muude kriitiliste teguritega, nagu näiteks vahekauguste ja rataste täpsus või materjal. Kõik laagrid kaotavad pärast mõningast kulumist oma täpsusastme.
Pange tähele, et kõik kaubamärgid ei kasuta ABEC-skaalat (nt Bones) ja et laagrite jaoks on olemas ka teised skaalad.
ABEC tähendab Annular Bearing Engineering Committee.
Määrimine
Laagrid võivad kasutada määrimiseks kas õli või rasva. Laager ei tohi kunagi "otsa" saada, sest kui see juhtub, sulab see ja kaotab kiiruse või blokeerub täielikult.
- Õli: Tulemuseks on suur kiirus, sest määrdeaine vastupanu on väiksem. Õhuke õli annab suurema kiiruse, kuid nõuab ka sagedasemat hooldust.
- Määrde: Vastupidavam veele ja mustusele kui tavaline õli. Nõuab peaaegu mingit hooldust, kuid tekitab suurema takistuse, tähendab ka väiksemat kiirust.
Märkus: Vesi võib eemaldada kogu määrdeaine! Kui see juhtub ja vesi kuivab, siis teie laagrid lähevad väga kuumaks ja võivad sulada ning tekitada helisid, kui te neid järgmine kord kasutate. See tähendab, et peate laagrid välja vahetama. Mõnel juhul, kui te ei ole neid vahepeal veeretanud, saab neid päästa, kui neid enne järgmist kasutamist korralikult puhastada ja õlitada.
Kilbid/tihendid
Selleks, et vältida mustuse, liiva ja vee sattumist laagritesse, pannakse sageli laagri igale või ühele küljele kilp või tihend.
- Kilp on tavaliselt välisrõngale paigaldatud metallist kilp, millel on väike vahe sisemise rõnga suhtes (seda nimetatakse ka tolmukindlaks laagriks). Kilbiga laagritel on vähe hõõrdumist ja seetõttu pöörlevad nad kergemini, andes teile suurema kiiruse. Teisel pool on laager, mis ei ole vee ja mustuse eest täiesti kaitstud.
- Tihend (pildil) on valmistatud terasest tugevdatud kummist, mis on paigaldatud välisrõngale ja puudutab veidi sisemist rõngast. See annab parema kaitse ja peaaegu hooldusvabaduse, kuid ka suurema hõõrdumise ja veidi väiksema kiiruse.
4. Standardid ja laagri täpsus selgitatud
ABEC-klassid hõlmavad mitmeid tegureid. Üks neist on sisemise rõnga rööbastee ekstsentrilisus (ümarus). Alljärgnevas tabelis on esitatud maksimaalne lubatud ekstsentrilisus.
Tüüp | mm | Inch |
ABEC 1 | 0,0075 mm | (0.000295") |
ABEC 3 | 0,0050 mm | (0.000197") |
ABEC 5 | 0,0035 mm | (0.000138") |
ABEC 7 | 0,0025 mm | (0.000098") |
ABEC 9 | 0,0012 mm | (0.000047") |
See tähendab, et mida kõrgem on ABEC-klassifikatsioon, seda väiksem on laagriosade kõrvalekalle = suurem võimsus kantakse ratta peale.
ABEC ja ILQ ei ole otseselt võrreldavad, kuna ILQ on kaubamärk ja ABEC on standard.
ABEC-laagreid mõõdetakse tootmise täpsuse, mitte vastupidavuse või koormuse all toimimise järgi. ILQ tootja Twincam hindab oma laagrite kvaliteeti ABECi skaalaga sarnasel skaalal. Kuid sellest hoolimata on ILQ laagritel 6 palli, samas kui ABEC laagritel on 7.
Et selgitada erinevust, ILQ ei ole standard, nagu näiteks ABEC laagrid. Seetõttu tuleks ILQ-t käsitleda kui professionaalse laagritootja reasilaagrit, mis ei ole tööstuslike masinate jaoks optimaalne.
Bones laagrid on valmistatud puhtalt uisutamiseks - ja neid ei saa võrrelda ABECi spetsifikatsioonidega.
Laagrite ja nende kilpide sõnavara on loetletud allpool (laagri tüüp on tavaliselt laagrile trükitud koos suurusega, nt: 608ZZ).
608
- Standardne laager
- 22 mm välisläbimõõt
- 7 mm laius
- 8 mm siseläbimõõt
688
- Mini-/Mikro-laager
- 16 mm välisläbimõõt
- 5 mm laius
- 8 mm siseläbimõõt
Z
- Kilp, 1 metallist kilp
- Teisest otsast avatud, et hõlbustada hooldustöid (paigaldamisel pöörake avatud pool alati ratta siseküljele)
ZZ
- Kilp, 2 metallkilpi
- Kilbid on paigaldatud väikese C-rõngaga, mis tuleb eemaldada, et eemaldada kilp hoolduseks.
2RS/RS/RZ
- Tihend, 2 terasest relvastatud kummitihendit
- Tihendid on paigaldatud ilma C-rõngasteta. Tihendeid on võimalik hoolduseks ettevaatlikult nõelaga eemaldada.
BRS
- Tihend, 2 terasest relvastatud kummitihendit (kontaktivaba)
- Tihendid paigaldatud ilma C-rõngasteta. Eriti hea kaitsega laagrisse siseneva vee eest.